main navigation bar - top row

main navigation bar - bottom row

main menu

Composition Awards

Current Students


Bret Bohman, MMus 2011

MMTA Composers Award (2nd place) (2011)
SEAMUS National Conference (2011)

Aspen Music Festival and School Scholarship (2010)
3rd Annual TUTTI! Music Festival (2009)
Society of Composers National Conference (2008)

Paul Dooley, DMA 2012

Selected composer for Cabrillo Composer Workshop (2011)

Mizzou New Music Festival, new work for Alarm Will Sound (2010)

Winner of the Pacific Symphony's American Composers Competition (2010)

BMI Young Composer Award (2010)

Michigan Music Teachers Association commission (2009)

Masterclass performance with Yo Yo Ma and the Silk Road Ensemble

ASCAP Morton Gould Young Composer Award (2008)

Aspen Summer Master Class, Fellowship Recipient (2008)

Omaha Symphony New Music Symposium performance (2008)

Michael Foumai, MMus 2011

Mizzou New Music Festival, new work for Alarm Will Sound (2011)
Aspen Music Festival and School, Fellowship (2011)
Meet the Composer MetLife Creative Connections (2011)
EarShot Buffalo Philharmonic Orchestra New Music Readings (2011)
American Music Center, CAP Grant (2010)

BMI Student Composer Award (2010)
ASTA Merle J. Isaac Composition Competition, senior division winner (2010)
Thailand International Composition Festival (2010)
Fresno New Music Festival (2010)
Yogyakarta (Indonesia) Contemporary Music Festival (2010)
The Orchestra Unleashed, selected (2010)
Ebb and Flow Arts Commission (2008)
A Counterpoint of Tolerance, selected (2008)

Patrick Harlin , MMus 2011

Winner of Best Original Score at the Lightworks Film Festival, Spring, 2010

Subaram Raman, DMA 2013

BMI Composer Award (2010)
Presser Music Award for International Research from the Presser Foundation (2009)
Isabel Bagramian Award for International Community Service from the Wallenberg Endowment

Evan Ware, DMA 2011

Music08 Festival, CCM (2008)

Arraymusic Young Composers' Workshop

Ottawa International Chamber Music Festival performance

Roger Zare, DMA 2012

Charles Ives Scholarship (2010)

Cabrillo Festival Fellowship (2010)

Aspen Master Class Fellowship (2010)

ASCAP Rudolf Nissim Prize (2009) (youngest recipient ever)
Participant in the Minnesota Orchestra Composer Institute with "Aerodynamics" (2009)
ACO Underwood reading and commission (2008)
2 BMI Student Composer Awards (2007,2009)
NYYS First Music Commission (2005)

William Zuckerman, BM 2011

New York Art Ensemble National Young Composer Competition Winner (2009)
NTD-TV International Television Profile (2009)
WMUK Radio Station Profile (2009)
Norfolk Chamber Music Festival Fellowship (2009)
Aspen Music Festival and School Scholarship (2009)

 

Awards by Category

Aaron Copland House Residencies

Christopher Dietz 2008-2009

Mark Kilstofte 2003-2004

John Anthony Lennon 2002-2003

Gordon Beeferman 1999-2000

David Schober 1999-2000

Mark Kilstofte 1998-1999

American Composers Orchestra Readings and Commissions

* Denotes Commission

Derek Bermel*

Roshanne Etezady
Stacy Garrop

Deniz Ince

Takuma Itoh

Kristin Kuster*

Paul Yeon Lee*

Jeff Myers

Carter Pann

Joshua Penman

P.Q. Phan*

Andrea Reinkemeyer

Manly Romero*
Daniel Bernard Roumain*

Felicia Sandler

Arlene Sierra

Matthew Tommasini

Daniel Worley

Roger Zare*

 

ASCAP Foundation Morton Gould Young Composer Awards
* Denotes Leo Kaplan Award Winner

Clarice Assad

Kevin Beavers
Gordon Beeferman

Derek Bermel *

Bruce Bielawa

Andrew Bishop

Dorothy Chang

Michael Daugherty

Paul Dooley

Christopher Dietz
Michael Djupstrom

David Flippo

Paul Fowler
Gabriela Frank

Stephen Gryc

Evan Hause
David Heetderks

Kamran Ince
Deniz Ince
Takuma Itoh

Shawn Jaeger

Elizabeth Kelly

John Kennedy

Timothy Kramer

Mark Kurtz
Ching-Mei Lin

David Little

Nag-Bhushan Odekar

Carter Pann *

Sarah Peebles

Joshua Penman

Elena Ruehr

David Schober

Suzanne Sheppard

Alex Temple

Peter Terry

Michael Timpson

Daniel Wohl

Daniel Worley

ASCAP Foundation Rudolf Nissim Award

Kevin Beavers 2001

Mark Kilstofte 1997

Stepehen Michael Gryc 1986

Roger Zare 2008

BMI Student Composer Awards

Gordon Beeferman (1996, 98, William Schuman Prize 02)

William Bolcom (1953)

Richmond Browne (1956, 57)

Kurt Carpenter (1968, 71)

Stephen Chatman (1973, 74, 75)

George H. Crumb (1956)

Daniel Thomas Davis (2006)

Michael Djupstrom

Theodore Dollarhide (1975)

Paul Dooley (2010)

Michael Foumai (2010, 2011)

Gabriel Ian Gould (1996, 1999)

Sharon L. Hershey (1982, 84, 87)

Kamran Ince (1985)

Shawn Jaeger (2007)

Terrence T. Kincaid (1968)

Timothy A. Kramer (1981, 83)

Michael Kurek (1977)

Todd Bennett Levin (1982, 83, 85)

David T. Little (2002, 2004)

Elliott Miles McKinley (1991)

Robert Morris (1968)

Jeff Myers (1998, 2002)

Russell J. Peck (1964, 66, 68)
Sarah Peebles (1987)

Joshua Penman (1998)

Joel Puckett (2003)

Jonathan Rabson (1981)

Subaram Raman (2010)

Erik Santos (1989)

Donald Scavarda (1953)

David Schober (1991, 1994)

Donald J. Sparr, Jr. (1995, 00)

Bruce J. Taub (1972)

Michael Sidney Timpson (1995)
Richard Toensing (1962, 63)

Colin Tucker (2006)

Michael Udow (1970)

Roger Zare (2007, 2009)

Charles Ives Fellowships

Aleksandra Vrebalov 2007

Kristin P. Kuster 2004

Leslie Hogan 2002

Erik Santos 2001

Gerald H. Plain 1988

Nicholas C.K. Thorne (faculty) 1984

Charles Ives Scholarships

Manly Romero 2005

Matthew Tommasini 2005

Jeff Myers 2004

James Lee, III 2003

David T. Little 2003

David Schober 2002

Michael Djupstrom 2001

Gabriela Frank 2001

Roshanne Etezady 1999

Paul Yeon Lee

Carter Pann 1999

Dorothy Chang 1998

Deniz Ince 1997

Andrew Kirshner 1997

Richard Adams 1996

Kevin Beavers 1996

Daniel Worley 1995

Erik Santos 1994

Leslie Hogan 1993

Evan Chambers 1992

John V. Costa 1991

John Kennedy 1990

Suzanne Sheppard 1989

Mark Kilstofte 1988

David J. Vayo 1988

David Karl Gompper 1987

Frank P. Ticheli 1986

Robert Steven Rouse 1985

Richard Campanelli 1984

Bright Sheng 1984

Larry Stukenholtz 1984

Gregory Youtz 1984

Robert Convery 1983

Michael H. Kurek 1983

Arthur W. Gottschalk 1978

John A. Lennon 1977

Stephen Chatman 1975

Roger Zare 2010

Goddard Lieberson Fellowships

Jonathan Pieslak 2006

Susan Botti (faculty) 2004

Mark Kilstofte 2001

Richard Campanelli 1996

Michael Daugherty (faculty) 199

Frank P. Ticheli 1990

Andrew Mead (faculty) 1986

Minnesota Orchestra Composer Institute

Gordon Beeferman, Symphony No. 1 2001-02 Season

Stacy Garrop, Shadow 2001-02 Season

Lu Pei, Rhapsody No.1, Dance of the Dragon, “Long Wu,” for Orchestra 2001-02 Season

Christopher Dietz, Sound, Asleep 2001-02 Season

Gregory Hutter, Electric Traction 2003-04 Season

Matthew Fields, Hubble Space Telescope Views 2005-2006 Season

Ming-Hsiu Yen, Yun 2008 Season

Roger Zare, Aerodynamics 2009 Season

Minnesota Orchestra Perfect Pitch New Music Reading Session Program

David Schober Cell 264 1996-97 Season

David Schober Impure Elements 1997-98 Season

Stacy Garrop Thunderwalker 2000-01 Season

New York Youth Symphony FIRST MUSIC Commissions

Kevin Beavers (1997)
Lembit Beecher (2007)

Paul Fowler (2006)
Ryan Anthony Francis (2005)

Deniz Ince (1993)

Takuma Itoh (2005)
Todd Levin (1989)

Jeff Myers (2003)

Carter Pann (1998)
Joshua Penman (2004)
P. Q. Phan (1991)
Matthew Tommasini (2002)

Roger Zare (2005)

New York Youth Symphony Chamber Music Commissions
Gordon Beeferman (1998)
Derek Bermel (1994)
Elena Louise Ruehr (1992)

ASCAP/SEAMUS Student Commissions

Alexis Bacon (2007, First Prize)

Kirsten Volness (2007, Second Prize)

Daniel Worley (1998, First Prize)

main navigation bar - top row

main navigation bar - bottom row

Photography Credits:

U-M Photo Services

Joe Welsh

Peter Smith

David Smith

Glen Behring

Tom Bower

×